Digi mladina 21 je mladinska mednarodna Erasmus+ izmenjava, v sklopu katere smo v sodelovanju z ekipama iz Bosne in Hercegovine (Omladinski centar Bugojno) in Španije (organizacija Motus Europa) zasnovali projekt, ki bo prispeval k opolnomočenju sektorja mladinskega dela in posledično mladine same.
V desetih dnevih trajanja izmenjave so se naši udeleženci pod taktirko koordinatorke projekta Tjaše Golob srčno predali poslanstvu širjenja informacij in ozaveščanja mladih o pomenu mladinskega dela. To je pomenilo poglobljeno učenje, kjer so udeleženci sodelovali v delavnicah, ki so vključevale metode pripovedovanja zgodb, mladinskega dialoga in “brainstorminga”. Mentor Zoran Šmid je vodil delavnico Sinopsis, v kateri so udeleženci ustvarjali zgodbe in koncepte video posnetkov, ter razvijali scenarije in produkcijske načrte. Vse omenjene aktivnosti so pomagale udeležencem razumeti, kako predstaviti ključne elemente zgodb na multimedijsko privlačen način, kar je vodilo do konkretnih projektnih rezultatov. Med samo izmenjavo pa je potekala tudi delavnica, ki je obravnavala različne mladinske priložnosti v mednarodnih okvirih, kjer so mladi spoznavali visokokakovostne aktivnosti in priložnosti, vključno z možnostmi v okviru Erasmus+ in Evropske solidarnostne enote.
Slovenska multimedijska interesna skupina Media Crew ZMŠT katero je zastopala mladinska vodja Nastja Planinc, je zasnovala način kako mlade opremiti z multimedijskimi kompetencami. Tako smo v okviru projekta ustvarili kar osem kratkih video posnetkov, ki smo jih objavili na spletni platformi TikTok. Ti so naslavljali tematike kot so :
– Pomen zmanjševanja in obvladovanja konfliktov ter preprečevanje njihovega širjenja v skupnostih,
– Pomoč pri premagovanju travme ali izgube, – Kako ustvariti prostor, kjer se ljudje počutijo varne pred nasiljem ali diskriminacijo.
– Spodbujanje prijateljskih odnosov in vključevanje vseh ljudi v družbene skupine, ne glede na njihove razlike.
– Pomen zagotavljanja usmeritev in podpore, ki ljudem pomagajo razviti potrebne veščine ali doseči cilje.
– Kreiranje delavnic in tečajev, ki ljudem omogočajo pridobivanje novih znanj in veščin za osebni in poklicni razvoj.
-Spodbujanje mladih k prostovoljskemu delu in sodelovanju pri projektih, ki podpirajo socialno vključenost, solidarnost in razvoj.
Do njih lahko dostopate tukaj:
Prav tako smo vzpostavili Discord kanal, ki se bo uporabljali za jasno komunikacijo o pozitivnih učinkih mladinskega dela tudi po koncu izmenjave. Tega smo zaključili z izredno uspešno predstavitvijo videjev na zaključnem dogodku, ki je zajemal celoten proces poteka izmenjave. Vendar to še ni konec! Čaka nas še izdelava podcast epizode “Gremo na kufe” na katerem bomo gostili direktorico Mladinske mreže MaMa Majo Hostnik.
Projekt sofinancira Evropska unija.