Ne da se mi. Bom drugič. Brez zveze je. Nima smisla hodit tako blizu. – Imaš tudi ti podobne izgovore, zakaj bi raje preživel sobotni dan v zavetju domačega kavča? Potem stran z njimi, saj ti dajemo 10 razlogov, ki te bodo zvlekli ven na najbližji hrib!
10 razlogov, zakaj je pohodništvo super šport:
1.Izboljšanje kondicije
Pohodništvo je športna dejavnost, s katero lahko stopnjujemo fizično pripravljenost ne glede na našo dosedanjo kondicijo.
2.Ohranja zdrave sklepe
V primerjavi s tekom je pohodništvo boljša izbira športne aktivnosti, saj hodimo po mehkem terenu, ki je bistveno manj obremenjujoč za sklepe.
3.Poraba kalorij
Za dobro uro hoje na bližnji hrib z dobrim tempom porabimo tudi do 800 kalorij. Primer: Na Planino in nazaj – 1200 kalorij. Če te to ne prepriča … J
4.Vadba za celo telo
Na pohodu so skoraj nujna oprema tudi pohodniške palice, s katerimi poleg nog in trupa spodbudimo tudi gibanje rok.
5.Prilagajanje vadbe lastnim zmožnostim
Na pohod se običajno odpravimo s ciljem in načrtom, vendar se ta lahko spremeni. Sami določamo vse dejavnike, obenem pa se lahko pohod spremeni tudi v raziskovanje novih poti ali na splošno narave. Pri tem smo popolnoma neodvisni od drugih.
6.Izboljšanje in ohranjanje zdravja
Pohodništvo velja za šport, ki je popularen tako pri mlajši, kot tudi starejši populaciji. Pomaga pri izboljševanju težav s srcem, ožiljem, zniževanju pritiska in kontroliranju diabetesa tipa 2. Poleg vseh naštetih pa so ugotovili tudi, da pomaga pri zdravljenju in preprečevanju raka.
7.Druženje
Če se na izlet odpravimo s prijatelji, čas mine hitreje in lažje premagujemo ovire. Drugi nas spodbujajo, da ne obupamo in da se bomo naslednjič spet z veseljem odpravili na pohodniško druženje.
8.Izboljšanje razmišljanje
Raziskave kažejo, da gibanje v naravi okrepi pozornost, izboljša zmožnost kreativnega razmišljanja in reševanja problemov.
9.Izboljšanje psihičnega zdravja
Ne samo za telo, hoja koristi tudi umu, saj se v naravi sprostimo, s fizičnim gibanjem pa pride tudi dobro počutje.
10.Boljši spanec
Kaj je boljšega, ko nato zvečer prijetno utrujeni ležemo v posteljo in spanec pride kar sam od sebe.
VIRI:
http://www.webmd.com/fitness-exercise/features/hiking-body-mind
http://www.active.com/outdoors/articles/the-many-benefits-of-hiking
http://www.healthfitnessrevolution.com/top-10-health-benefits-hiking/
Avtorica: Darja Kodrič